Символіка району

 
Великий Герб Хмільницького району
 
     Великий герб Хмільницького району має форму стандартного геральдичного щита, який перетягнутий золотою (жовтою) стрічкою (балкою), що немов розділяє на синє та зелене поля. На верхньому - синьому полі - емблема хмільницької землі - срібна фортеця. Край в минулому перебував на прикордонній території, був воротами на Поділля, а тому необхідність оборони була особливо гострою. Синій колір символізує вірність, чесність, шляхетність і бездоганність.
     На нижньому зеленому полі розміщено два золотих колоски, як символ родючості і багатства аграрного сільськогосподарського краю. В давнину подільська земля годувала хлібом пів Європи. Кількість колосків вказує також на дві адміністративні одиниці в минулому: Уланівський і власне, Хмільницький райони, які були об’єднані у 1962 році.
     Із надр землі пробивається срібної барви джерело цілющих вод, особливо лікувальних, радонових. Крім цього джерело є символом життєдайності, руху вперед до нового, передового, до оновлення. Срібний колір символізує чистоту і благородство.
    Через весь герб проходить жовта (золота) смуга, що символічно передає давній торговий шлях через наш край: до Житомира - Києва і навпаки - углиб Поділля, насамперед, Вінниччини. (див. Символіку Малого Герба Хмільницького району). Золотий колір символізує добробут, ознаку багатства, верховенство і силу.
     Щит герба вписано у картуш (обрамлення) синьо-сірого кольору. Дана барва символічно передає буденність, робочу обстановку, а ще наявність великих покладів сіро-синіх будівельних та облицювальних гранітів по усьому району. Колір відповідає також облямівці герба Хмільника - міста, що є адміністративним центром Хмільниччини.
     Зверху картуш увінчано золотим Тризубом - символом Української держави.
     Великий герб Хмільницького району вдало відображає історико-географічну, а також економічну специфіку Хмільницького району. Елементи герба символізують минуле, сучасне і майбутнє адміністративно-територіального утворення. Барви і символи строго відповідають елементам Малого герба і Прапора Хмільниччини.
 
 
 
Прапор Хмільницького району
 
     Прапор району являє собою прямокутне полотнище із поєднанням трьох природних барв - синьої, жовтої та зеленої. Співвідношення довжини до ширини Прапора стандартні - 3 : 2, згідно з еталоном. Співвідношення ширини барвистих горизонтальних смуг: синя - жовта - зелена. Три кольори - блакитний, жовтий, зелений символізують барви рідного Хмільницького краю: мирне голубе небо, стиглий пшеничний лан і життєдайні хвойні й листяні ліси, сади, луки, рослинне зело. Саме ці три барви є невід’ємними і в проекті Герба Хмільницького району.
     У центрі Прапора, як обов’язків елемент, внесено малий герб Хмільницького району. В даному проекті є державне і суто своє, історично виправдане.
     У центрі на жовтій смузі розміщено Малий Герб Хмільницького району.
     Древко (держак) Прапора має довжину 2,5 м, діаметр - 5 см. Верхівка Прапора увінчана кулястим наконечником (навершям) жовтого кольору. Зворотна сторона Прапора аналогічна до лицевої.
Переглядів: 4693